Zaburzenia integracji sensorycznej słowami dzieckaPrzykładowy początek dnia dziecka z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego jego słowami może wyglądać tak:

 

„Budzę się rano. Jest mi zimno, ponieważ w środku nocy denerwowała mnie góra pidżamy (konkretnie coś przy karku, dorośli nazywają to coś metką a ja przez to nie mogę spać – zaburzenia układu dotykowego).

Wstaję z łóżka i idę do łazienki. Po drodze witam się czule (uderzenie) z futryną drzwi (zaburzenia układu przedsionkowego i proprioceptywnego).

Jak co rano korzystam z toalety, ale nie spuszczam wody, ponieważ odgłos towarzyszący temu mnie przeraża (problemy z bodźcami słuchowymi).

Jak zwykle kurek od wody nie chce się odkręcić (zaburzenia układu proprioceptywnego) po dłuższym mocowaniu hurra! – leci woda. Mama mówi, że myję się w zimnej wodzie – dla mnie jest ona odpowiednia (zaburzenia układu dotykowego). Kończę myć ręce i znowu szarpię się z tym kurkiem. Kiedy to naprawią myślę sobie?! (armatura jest sprawna).

Spoglądam w lustro i widzę czerwoną pręgę przechodzącą przez moje czoło. Co to jest?! Ktoś mnie pomalował w nocy? (efekt uderzenia z futryną – zaburzenia czucia).

Wychodzę widzę ręcznik – ale tak dokładnie to nie wiem do czego służy (nie czuję wilgoci).


Idę po schodach – schody w moim odczuciu są nierówne, bo znowu się potknąłem (zaburzenia układu proprioceptywnego i przedsionkowego). Idę do kuchni coś zjeść. Tam czeka na mnie kanapeczka z  dżemem truskawkowym i soczek truskawkowy (problemy z bodźcami smakowymi). Nie lubię płatków śniadaniowych, ponieważ nie lubię tych chrupiących grudek (problemy z bodźcami dotykowymi i słuchowymi).”

 

Wojciech Kozłowski

Warto przeczytać

  • Objawy zaburzeń samoregulacji u dzieci od 0 do 3 roku życia DC: 0-3 R

    U dzieci w wieku od 0 do 3 lat diagnozuję zaburzenia samoregulacji w oparciu o doświadczenia własne jak i na podstawie Klasyfikacji Diagnostycznej Zaburzeń Psychicznych i Rozwojowych w okresie niemowlęctwa...

  • Co to jest integracja sensoryczna - prostymi słowami...

    Próbując przybliżyć Państwu, co znaczy termin integracja sensoryczna bez używania technicznego nazewnictwa, odwołam się do czynności życia codziennego...

  • Skąd się biorą zaburzenia przetwarzania sensorycznego (integracji sensorycznej).

    Rozwój cywilizacji powoduje kłopoty naszych pociech. A my jako rodzice nie zauważamy trudności sensoryczno-motorycznych myśląc, że z tego wyrośnie. Problemy wychodzą na światło dzienne wraz z obowiązkiem szkolnym.