Artykuły

 • 20.08.2012Co to jest integracja sensoryczna - prostymi słowami.
  Próbując przybliżyć Państwu, co znaczy termin integracja sensoryczna bez używania technicznego nazewnictwa, odwołam się do czynności życia codziennego.

 • 05.01.2013Dlaczego w literaturze tak trudno znaleźć opisy technik terapeutycznych wykorzystywanych w Integracji Sensorycznej?
  Violet Maas, autorka książki "Uczenie się przez zmysły", tak wyjaśnia to zjawisko: " Powodów jest wiele. Po pierwsze, za nim przystąpi się do terapii, trzeba posiadać dużą wiedzę z zakresu neurobiologii stanowiącą bazę dla rozumienia integracji sensorycznej. Należy wiedzieć...


 • 20.05.2014Indywidualna terapia integracji sensorycznej a zajęcia grupowe.
  Według wytycznych twórców metody, nazwa Integracja Sensoryczna ("SI") może być użyta tylko wtedy, gdy zajęcia są indywidualne i odbywają się według metodyki stworzonej przez Jean A. Ayres....


 • 15.01.201310 podstawowych faktów o zaburzeniach integracji sensorycznej
  Z: " Sensational Kids: Hope and Help for Children With Sensory Processing Disorder (SPD)" Lucy Jane Miller (PhD, OTR)


 • 20.03.2013Terapia sensoryczna pomocą dla dzieci autystycznych
  Dysfunkcja w zakresie integracji sensorycznej, czyli odbioru bodźców zmysłowych i selekcjonowania ich na istotne i nieistotne, sprawia, że dzieci autystyczne często wykazują nadwrażliwość na dźwięki lub dotyk albo nie potrafią wyłowić np. dźwięku mowy z szumu otoczenia. W powyższych sytuacjach reagują np. niekontrolowaną aktywnością ruchową, krzykiem lub ucieczką.


 • 20.03.2013Moje przemyślenia na temat dyspraksji i/lub rozwojowych zaburzeń koordynacji
  Wyobraź sobie niepewność grawitacyjną, że nie wiesz gdzie się znajdujesz względem otoczenia. Jak daleko jesteś od stołu! Wyobraź sobie, że nie tylko nie wiesz gdzie jesteś, ale jeszcze dowiadujesz się tego w bolesny sposób, przez siniak nabity o kant. Docierają do Ciebie szmery, słowa i krzyki, ale one Cie niepokoją przerażają i zaskakują to dlatego nie nadążasz za poleceniami.


 • 15.02.2013Dzieci potrzebują ruchu!
  Zajęcia z integracji sensorycznej (SI) to zabawa. Nic bardziej mylnego. Stosunkowo często się spotykam z takim określeniem i to nawet przez rodziców dzieci, których uczęszczają do mnie na terapię. Jest w tym troszeczkę prawdy, ale tak czy inaczej dzieci naprawdę ciężko pracują. Nazwanie SI zabawą to bardzo duże uproszczenie.


 • 05.11.2012Skąd się biorą zaburzenia przetwarzania sensorycznego (integracji sensorycznej).
  Rozwój cywilizacji powoduje kłopoty naszych pociech. A my jako rodzice nie zauważamy trudności sensoryczno-motorycznych myśląc, że z tego wyrośnie. Problemy wychodzą na światło dzienne wraz z obowiązkiem szkolnym

 • 20.10.2012Zaburzenia integracji sensorycznej słowami dziecka
  Budzę się rano. Jest mi zimno, ponieważ w środku nocy denerwowała mnie góra pidżamy (konkretnie coś przy karku, dorośli nazywają to coś metką a ja przez to nie mogę spać

 • 20.08.2012Terapia integracji sensorycznej w wodzie
  Wykorzystanie środowiska wodnego w terapii zaburzeń przetwarzania sensorycznego. Zobacz jak mogą wyglądać zajęcia z SI w innej formie.
 • 17.08.2012Dzieci z katarem alergicznym mogą mieć zaburzenia koncentracji.
  Nadaktywność z zaburzeniami koncentracji uwagi mogą towarzyszyć katarowi alergicznemu u dzieci i młodzieży. Objawy te ustępują dzięki skutecznemu leczeniu kataru.
 • 15.08.2012Czy Candida albicans może mieć wpływ na zachowanie dziecka?
  Dla terapeuty SI najważniejsze jest wykluczenie ewentualnego wpływu drożdżycy na zachowanie dziecka (wtórne zaburzenia psychiczne), czyli na całościowy obraz dziecka. W praktyce wyeliminowanie drożdżycy ewidentnie wpływa na zachowanie dziecka.
 • 14.08.2012Co przyczynia się do rozwoju Candida albicans a tym samym zaburzeń zachowania.
  Warto wiedzieć, że Candida albicans może mieć wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i warto też mieć pojęcie, co przyczynia się do powstaniaCandida albicans.
 • 12.08.2012Dla kogo przeznaczona jest terapia SI?
  Terapia SI przeznaczona jest dla każdego, u kogo stwierdza się zaburzenia przetwarzania sensorycznego (zaburzenia SI), a więc dla niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, nastolatków, dorosłych.
 • 10.07.2012Jak rozpoznać zaburzenia Integracji Sensorycznej u małego dziecka?
  U dzieci w wieku od 0 do 3 lat diagnozuję zaburzenia samoregulacji w oparciu o doświadczenia własne jak i na podstawie Klasyfikacji Diagnostycznej Zaburzeń Psychicznych i Rozwojowych w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa DC: 0-3 R (DC:0-3R (Diagnostic Classification of Mental Health And Development Disorders Of Infancy and Early Childhood - Revised Edition).
 • 27.08.2011Jak pokonać chorobę lokomocyjną?
  Walizki i torby podróżne aż się proszą, by wpakować je do bagażnika. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć wizji zaplanowanego z najdrobniejszymi szczegółami wspaniałego, rodzinnego urlopu.
 • 28.08.2011Kody na etykietach
  Zazwyczaj nie studiujemy etykiet kupowanych w sklepach produktów. Ale jeśli nawet zagłębimy się w takie lektury, często niewiele się z nich dowiemy. Na opakowaniach, oprócz podstawowego składu produktu, który zazwyczaj znamy, znajdziemy tajemnicze oznaczenia składające się z litery E i trzech cyfr.
 • 9.09.2011Piąty zmysł - wąchając jedzenie koniuszkiem języka
  Tak naprawdę w ustach czujemy tylko 10% smaku, bo reszta kryje się... w nosie!
  Opowieść o zmyśle smaku najlepiej chyba zacząć od zdementowania pewnej plotki, która głosi, że delektując się prawdziwym przysmakiem robimy sobie "ucztę dla podniebienia".
 • 30.09.2011Poziomy integracji sensorycznej a rozwój mowy.
  Procesy integracji sensorycznej przebiegają w ośrodkowym układzie nerwowym na różnych poziomach. Wielozmysłowe informacje odbierane są na niższym poziomie oun, czyli w pniu mózgu, rdzeniu przedłużonym, tworze siatkowatym i móżdżku. Od właściwego funkcjonowania tych struktur zależy prawidłowy rozwój ośrodków korowych odpowiedzialnych głównie za funkcje wzrokowe, słuchowe i mowę.integracja sensoryczna poznań, integracja sensoryczna poznan, Wojciech Kozłowski
 • 14.10.2011Istota piątego smaku umami
  Ludzie od wielu lat wiedzą o czterech podstawowych smakach - słodkim, słonym, kwaśnym i gorzkim. Jednakże obecnie rozpoznawany i opisywany jest piąty smak - określany jako umami. • 14.10.2011Czy pić mleko?
  Żaden ssak na świecie (oprócz człowieka), będąc dorosłym już osobnikiem nie spożywa mleka. Tak urządziła to natura. Jeśli chodzi o koty, to my ludzie, nauczyliśmy je pić mleko. Koty, które go nie piją żyją dwa razy dłużej (co zostało udowodnione przez naukę). • 20.03.2012Jak stwierdzić, czy u twojego dziecka występuje problem ze zmysłem dotyku.
  Mogłoby się wydawać, że dzieci są od siebie całkowicie odmienne. Mają jednak jedną wspólną cechę: zauważalny problem z układem dotykowym. Z następnych stron dowiesz się, jak powinien funkcjonować układ dotykowy, a następnie przeczytasz, jakiego rodzaju SPD występuje u Roberta, Patricka i Leny. • 21.04.2012Jak przygotować dziecko do spotkania z terapeutą Integracji Sensorycznej
  Przed wyjściem z domu, najlepiej dziecko uprzedzić, że spotka się dzisiaj z pewnym panem. Można powiedzieć: „Ten pan pomoże Ci, żebyś był silniejszy."... • 09.05.2012Jeszcze raz o mleku - materiał VIDEO
  Mleko ukryta trucizna.
  ... w Polsce panuje przekonanie, że mleko jest nieodłącznym składnikiem zdrowej diety zarówno dorosłych jak i dzieci...
integracja sensoryczna poznań, integracja sensoryczna poznan, Wojciech Kozłowski, SI
 • zaburzenia integracji sensorycznej