Dla kogo przeznaczona jest terapia SI?

Terapia SI przeznaczona jest dla każdego, u kogo stwierdza się zaburzenia przetwarzania sensorycznego (zaburzenia SI), a więc dla niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, nastolatków, dorosłych.


Na terapię integracji sensorycznej trafiają dzieci nadmiernie lub zbyt mało aktywne, mające trudności z koncentracją, z czytaniem, pisaniem, liczeniem, opóźnionym rozwojem mowy, słabym rozwojem ruchowym, zaburzeniami równowagi, koordynacji. Ponadto problemami słuchowymi, wzrokowymi. Przy zaburzeniach integracji sensorycznej wtórnie pojawiają się także problemy emocjonalne, społeczne, niska samoocena.

Terapię SI stosuje się również  w celu poprawienia funkcjonowania dzieci z ADHD, z zespołem Downa, autyzmem, zespołem FAS, dzieci z kruchym chromosomem X , niepełnosprawnością intelektualną i innymi dysfunkcjami rozwojowymi jak Mózgowe Porażenienie Dziecięce (MPDz) .

Wtedy terapia terapia SI jest prowadzona jako  działanie profilaktyczne, które podjęte we wczesnym okresie rozwoju dziecka zmniejsza lub eliminuje ryzyko wystąpienia zaburzeń integracji sensorycznej. Nie mamy wtedy w czystej postaci terapii SI. Co nie oznacza, że nie wykorzystuje się w rehabilitacji ćwiczeń sensomotorycznych ale do tego potrzebna jest też wiedza o prawidłowych i nieprawidłowych wzorcach ruchowych.

Stąd moja osobista uwaga - TERAPIA SI NIE JEST PANACEUM NA WSZYSTKIE DYSFUNKCJE!

Nie wszystkie dzieci/osoby z  dysfunkcjami mogą mieć zaburzenia SI. Wymagana jest rzetelna diagnoza przeprowadzana przez terapeutę SI mającego doświadczenie w pracy z dziećmi z danymi dysfunkcjami rozwojowymi. Sama wiedza o SI nie wystarczy.

Rodzicu dowiedz się, jakie kwalifikacje i doświadczenie ma przyszły terapeuta Twojego dziecka. Warto również pamiętać, że z zaburzeń SI samoistnie się nie wyrasta. Stąd brak diagnozy i terapii w dzieciństwie spowoduje dalsze problemy w życiu dorosłym. Z problemów dziecko nie wyrośnie a jedynie się nawarstwią.  Jeżeli jakieś zachowania cię zaniepokoją zgłoś się na konsultacje do terapeuty SI.

 

Aktualnie w zakresie diagnozy i terapii Zaburzeń Przetwarzania Sensorycznego (SPD) współpracuję z:

CENTRUM MEDYCZNYM „ENEL-MED”  

https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/kontakt/

Oddział: Tarnowskie Termy
ul. Nowa 54 , 62-080 Tarnowo Podgórne

Oddział:  Kupiec Poznański
Poznań, 61-831, pl. Wiosny Ludów 2

Rezerwacja wizyt:
tel: (+48) 22 23 07 007
kom: (+48) 660 307 007

 

 

Wojciech Kozłowski

Warto przeczytać

  • Objawy zaburzeń samoregulacji u dzieci od 0 do 3 roku życia DC: 0-3 R

    U dzieci w wieku od 0 do 3 lat diagnozuję zaburzenia samoregulacji w oparciu o doświadczenia własne jak i na podstawie Klasyfikacji Diagnostycznej Zaburzeń Psychicznych i Rozwojowych w okresie niemowlęctwa...

  • Jak stwierdzić czy u Twojego dziecka...

    Mogłoby się wydawać, że dzieci są od siebie całkowicie odmienne. Mają jednak jedną wspólną cechę: zauważalny problem z układem dotykowym...

  • Jak przygotować dziecko do spotkania z terapeutą SI

    Przed wyjściem z domu, najlepiej dziecko uprzedzić, że spotka się dzisiaj z pewnym panem.